Bolest kolene

Bolestí kolene trpí velká část populace. Může nás postihnout v jakémkoli věku jako následek úrazu nebo dlouhodobého přetěžování. Bolest v koleni je také potíž, se kterou pacienti přichází za ortopedy nejčastěji. Pokud vás zajímá, jak bolesti kolene předejít a co dělat, pokud se objeví, připravili jsme pro vás souhrnné informace.


Co nejčastěji způsobuje bolest kolene?

 • Nadváha. Bolest v koleni se nejčastěji objevuje právě kvůli přetížení kloubů, důležité je proto dbát na zdravé BMI.
 • Nadměrné sportování. Podle americké studie (AAOS) bychom měli ve městech nachodit denně maximálně 10 tisíc kroků. Nadměrné otřesy v koleni, které si způsobujeme nepružnou obuví na tvrdém povrchu, rychleji opotřebovávají chrupavky a vazy a projevují se právě bolestí v koleni.
 • Vychýlená osa končetiny – nohy tzv. do „X“ (valgozita) nebo „O“ (varozita).
 • Vrozená kloubní vada
 • Zděděné predispozice k artróze
 • Bolesti v koleni se objevují i vlivem prostého stárnutí. Od 40 let věku už máme pravděpodobně nachozeno na 50 milionů kroků – a to už je nějaká zátěž.

Vyosení kolena při kolapsu klenby způsobuje značné opotřebení kloubu

Srovnání osy končetiny při správném zvolení vložky Formthotics.


Co dělat, když máte bolesti kolene?

Úraz a bodavá bolest v koleni 

Po úrazu kolene většinou cítíme ostrou bolest a jen těžko se dokážeme na nohu postavit. Většinou se jedná o poranění vazů nebo menisků a v některých případech může být nutná operace. Doporučujeme proto vyhledat pomoc co nejdříve. 

Dlouhodobá bolest nebo otok kolene

Pokud nejsou bolesti úrazového rázu a přesto koleno bolí déle než 2 týdny nebo dojde k otoku, je vhodné opět vyhledat lékařskou pomoc.

Ve všech případech platí, že jakmile pociťujete bolesti kolene, doporučujeme navštívit ambulanci specialisty – ortopeda. Ten vás vyšetří a doporučí vhodnou léčbu – fyzioterapie, rehabilitace nebo v akutních případech i operaci.


Další doporučení k léčbě bolesti kolene

Fyzioterapie. Kromě samotné léčby, kterou vám doporučí ortoped či jiný specialista, doporučujeme kolena také pravidelně zpevňovat, posilovat a protahovat. Ze začátku je dobré navštívit fyzioterapeuta, který vám poradí správné cviky. 
Nepřetěžování. Hlídejte si také tělesnou váhu. Každé kilo navíc se přenáší na zatížený kloub a projevuje se akutnější bolestí v koleni. 

Ortopedické vložky. Používejte kvalitní obuv a dobré ortopedické vložky (ideálně Formthotics), které za vás pohlídají správné postavení nohou.
Kloubní výživa. Prodiskutujte se svým lékařem také možnost viskosuplementační léčby – kloubní výživy gelovou injekcí, která prodlužuje životnost kloubu.


Prevence: Jak předcházet bolesti kolene

Pro všechny váhonosné klouby (kyčel, koleno, hlezno) však platí, že nejdále dojdete s prevencí.  Dodržováním těchto jednoduchých pravidel vycházejících ze zásad zdravého životního stylu zásadně snížíte riziko onemocnění kolenního kloubu.

 • Zdravá tělesná hmotnost. Snažte se dosáhnout správné váhy, přetížení kloubů je nejčastější příčinou bolesti kolene.
 • Přirozený pohyb. Snažte se zpevnit svaly kolem kloubu mírnou a pravidelnou aktivitou. Vybírejte si ale sporty, při kterých nedochází k nadměrnému zatěžování kloubů, např. plavání, cyklistika, dlouhé procházky či běžkování. Vyhýbejte se naopak běhu na dlouhou trať či jiným prudkým pohybům na tvrdém povrchu.
 • Vyvážená strava. Dbejte ve svém jídelníčku na správný přísun vitamínů, a to zejména vitaminu C, který podporuje tvorbu kolagenu a má protizánětlivé účinky.
 • Pitný režim. Správná funkce kyčlí vyžaduje přítomnost kyseliny hyaluronové v kloubní tekutině. A ta pro své fungování potřebuje dostatek vody.
 • Kloubní výživa. Kloubní maz je důležitá tekutina v kloubu, která snižuje tření a vyživuje chrupavku. Její nedostatek lze nahradit kloubní výživou – viskosuplementací.

Zahájili jsme s polupráci s firmou Formthotics

….už nás nebavilo posílat pacienty na výrobu vložek, které neodpovídaly naším představám o tvaru a kvalitě.

Abychom Vám nabídli co nejkvalitnější vložky do bot, rozhodli jsme se spolupracovat s firmou Formthotics a vytvářet pro Vás vložky na míru přímo v naší ordinaci.

Více …

Ordinace v době coronaviru – ORDINUJEME

I v těchto těžkých chvílích se snažíme poskytovat nezbytnou ortopedickou péči. Jsme vybaveni FFP3 respirátory a maximálně dodržujeme hygienické postupy dle předpisů.

Český rozhlas radiožurnál o zahraniční misi

Rozhovor s Vítem Pohankou, který byl odvysílaný i do zahraničí si můžete poslechnout zde v českém jazyce:

https://www.radio.cz/cz/rubrika/panorama/ceske-zdravotnictvi-jako-exportni-artikl

nebo v anglickém jazyce:

https://www.radio.cz/en/section/in-focus/special-program-fosters-export-of-czech-medical-aid-and-products-around-the-world

Čeští machři z Bulovky v Jordánsku: Operovali Mohammadovi (5) »koňskou« nohu!

Pedes equinovares (koňské nohy) jsou vrozené vady nohou, které znemožňují dítěti chůzi. Vada se může projevit pouze nepatrně nebo až po bizarní deformitu, kdy je nárt nohy přetočen směrem k podložce. Touto vadou trpěl i malý Mohammad z uprchlického tábora, který nemohl chodit, a jedinou možností byl operační zákrok. Viz článek…

Největší problémy nám způsobil Donald Trump, říká český lékař z projektu Medevac v Jordánsku

Rozhovor o poslední misi v Ammánu, kde jsme během 10denního působení  odoperovali 28 operací u 18 pacientů. Viz článek…

Videorozhovor – Máme tu diagnózy, které se v Česku už nevidí. Lékaři z Bulovky operují v Jordánsku

Pro Seznam.cz jsme poskytli rozhovor z hlavního města Jordánska, kde jsme působili na misi pomáhající nemocným dětem. Viz rozhovor…

© 2020 Orthomedica.cz

Theme by Anders NorenUp ↑

Translate »