Bolest kyčle – kde se bere a jak ji můžeme řešit?

Správná funkce kyčelního kloubu

Kyčelní kloub je jedním z největších kloubů v lidském těle. Má dvě velmi důležité funkce — drží tělo vzpřímené a umožňuje mu pohyb. Skládá se z hlavice kosti stehenní a jamky kyčelního kloubu. Tyto dotýkající se plochy jsou pokryté chrupavkou, která umožňuje tělu bezproblémový pohyb. Samotný kyčelní kloub je krytý pouzdrem, které má mnoho úloh. Jednou z nich je tvorba mazu — synoviální, neboli kloubní tekutina produkovaná synoviální membránou, vnitřní vrstvou pouzdra, která vystýlá celý vnitřek kloubu s výjimkou chrupavkových styčných ploch. Právě tento kloubní maz snižuje tření a má velký význam ve výživě chrupavky. Jeho nedostatek se může projevit bolestí v kyčli..

Nejčastější příčiny bolesti kyčle

Pokud už k bolesti kyčlí došlo, na vině je pravděpodobně některý z následujících problémů: Používání nevhodné obuvi a přetěžování či jednostranné přetěžování kloubu. Problém může vyřešit používání speciálních ortopedických vložek Formthotics. Špatný styl chůze či jednostranné přetížení při běhání nebo jiném sportu. Vrozené vývojové vady – jako je například dysplazie, nestejně umístěné či málo hluboké jamky, luxace nebo třeba různě dlouhé krčky stehenních kostí. Skolióza nebo rozdílná délka nohou. Odborníci uvádí, že až 75 % lidí má nohy různě dlouhé, což může být dáno i chybným postavením kyčelních kloubů. Zánět svalů, vazů či šlach. Ty jsou totiž zvláště u stárnoucích pacientů vystaveny velké zátěži. Důsledek jiného problému. V některých případech se však může jednat také o bolest v kyčli přenesenou z pánve či ze vzdálenějších oblastí dolních končetin. Mezi další příčiny bolesti kyčlí patří úrazy a zranění, koxartróz, femoroacetabulární impingement, kyčelní dysplázie, revmatoidní artritida, uvolněné vazy, infekce, bursitida, nekróza kyčelního kloubu, nádory kostí.

Bolest kyčle při koxartróze (artróze kyčelního kloubu)

Koxartróza je degenerativní onemocnění, které postihuje oblast kyčelního kloubu. Může se v těle rozjet na základě genetických příčin, anebo jako důsledek onemocnění kyčelního kloubu v dětství (jako je dysplazie kyčelního kloubu, Perthesova choroba nebo coxa vara adolescentium) či v dospělosti (v důsledku infekčního zánětu kyčelního kloubu či zlomeniny v kyčelní oblasti). Tomuto onemocnění lze do jisté míry předcházet nepřetěžováním kyčelního kloubu a udržováním zdravé tělesné váhy. Pokud nicméně už trpíte bolestmi kyčlí a máte podezření na toto onemocnění, doporučujeme co nejdříve navštívit specialistu. Nekróza kyčle způsobující bolesti v kyčelní oblasti Pokud dojde k poranění či onemocnění kyčle, může se stát, že krev nemůže volně proudit do kosti a buňky v ní začnou umírat. Právě tak vzniká avaskulární nekróza kyčle. Přerušení přívodu krve do horní části stehenní kosti (femuru), která sestává z hlavice (kulatý kus kosti, který zapadá do jamky kyčle) a krčku (část stehenní kosti těsně pod hlavicí). Když není tato část zásobena krví, začne „umírat“, rozkládat se a způsobovat kolaps chrupavky, která se nachází nad ní. Postupné rozkládání okolní chrupavky pak způsobuje bolesti a další příznaky. K avaskulární nekróze může dojít následkem zlomeniny nebo vykloubení kyčle. Může ji také způsobovat cukrovka, srpkovitá anémie, onemocnění ledvin, alkoholismus, dna a Gaucherova choroba (dědičné onemocnění způsobující řadu potíží, včetně eroze vnější vrstvy dlouhých kostí a pánve). Problém mohou způsobit také dlouhodobě podávané vysoké dávky steroidních léků. Avaskulární nekróza se může objevit v každém věku, nejčastěji ale postihuje pacienty mezi 30. a 60. rokem. Ne vždy je možné příčinu zjistit, je ale důležité problém včas podchytit a přistoupit k léčbě.
Rubriky