Co znamená totální endoprotéza kyčle?

Zdravé kyčle jsou pro náš pohyb klíčové. Současným životním stylem ale často dochází k jejich nadměrnému opotřebení, které může způsobovat bolest a omezení pohyblivosti. Ročně je proto v naší republice implantováno přes 10 000 náhrad kyčelního kloubu. Totální endoprotéza kyčle (TEP) patří mezi nejúčinnější operace kyčle. Pacienty postižené těžkými degenerativními změnami kloubu zbavuje bolesti a vrací jim soběstačnost a mladším pacientům umožňuje plnou pracovní aktivitu i výkon fyzicky náročných povolání.

Totální endoprotéza kyčle (TEP) je chirurgický zákrok, při které nahrazujeme  poškozenou kyčelní kloubní část umělou náhradou, tzv. endoprotézou. Tento zákrok obvykle indikujeme u pacientů s těžkými a bolestivými degenerativními změnami kyčelního kloubu, které omezují jejich schopnost chůze a provádění každodenních aktivit.

Během operace chirurg nejprve odstraní poškozenou část kyčelního kloubu a následně do něj vloží kovovou, keramickou nebo plastovou náhradu. Tato endoprotéza funguje jako nový kloubní povrch a umožňuje pacientovi opět normálně chodit a provádět běžné aktivity.

Po operaci se pacient zotavuje zpravidla několik týdnů a podstupuje rehabilitaci, aby obnovili plnou pohyblivost a sílu v noze

Jak probíhá operace - totální endoprotéza?

Samotná operace TEP kyčle je komplexní chirurgický zákrok, který obvykle vyžaduje pobyt v nemocnici po dobu několika dní. Během operace lékař vytvoří řez na kyčelním kloubu, odstraní poškozenou kost a upraví zbývající kost tak, aby byla připravena na přijetí endoprotézy. Poté je endoprotéza vložena do kloubu a upevněna na místě pomocí speciálního cementu, hydroxyapatitu, trabekulárního titanu nebo šroubů.

Po operaci pacienti absolvují rehabilitaci, která zahrnuje fyzioterapii a další cvičení k obnovení síly a pohyblivosti v kloubu. Během rehabilitace pacient postupně zlepšuje svou schopnost chůze a další pohyby a postupně se vrací k normálnímu každodennímu životu. Je důležité, aby pacienti dodržovali pokyny lékařů a fyzioterapeutů po operaci, aby maximalizovali úspěch endoprotézy.

Totální endoprotéza kyčle se skládá ze dvou komponent.
Acetabulární komponenta, která nahrazuje kyčelní jamku.  Zbylá chrupavka v kyčelní jamce se odstraní pomocí speciálních fréz. Ty mají kulatý průměr a vytvoří v kosti sférickou jamku, do které se poté vloží a fixuje jamka umělá.
Stehenní (femorální) komponenta, která nahrazuje hlavici a krček kosti stehenní je v důsledku artrózy chirurgicky odstraněna. Femorální komponenta se ukotví do dutiny stehenní kosti.

Kyčelní kloub se skládá z kyčelní jamky a hlavice stehenní kosti. Povrchy jsou pokryté hladkou chrupavkou (modré zbarvení), které zabezpečují hladký a bezbolestný pohyb v kyčelním kloubu.

S postupujícím věkem a námahou v kyčelním kloubu dochází k narušování povrchu chrupavky. Tvoří se eroze (degenerativní změny) na chrupavce, které způsobují bolesti, vrzoty (křupání) a omezení pohybu v kyčelním kloubu.

Při výměně kyčelního  kloubu se odstraní postižená hlavice a nahradí se umělým dříkem s hlavičkou.  Dřík se upevňuje do stehenní kosti. V jamce se frézou odstraní zbylá chrupavka a impantuje se umělá jamka.

Typy totální endoprotézy kyčle: Cementované versus necementované a jejich výhody

Existují dva základní typy totálních endoprotéz kyčle – cementované a necementované. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, jak je endoprotéza upevněna do kosti.

Cementované endoprotézy se upevňují do kosti pomocí speciálního cementu. Tento cement spojuje endoprotézu a kost a zajistí pevné spojení. Cementované endoprotézy jsou často používány u starších pacientů s menším množstvím kostní hmoty nebo u pacientů s osteoporózou. Výhodou cementovaných endoprotéz je rychlá a jednoduchá implantace a rychlé zotavení.

Necementované endoprotézy se upevňují do kosti bez použití cementu. Ukotvení je dosaženo zaklíněním implantátu do kosti a vrůstem nové kosti do povrchu implantátu. Tyto endoprotézy jsou speciálně povrchově upraveny. Výhodou je “pevnější” fixace, u které lze očekávát delší životnost kyčelního kloubu. Další výhodou jsou různé anatomické typy implantátů, které se přizpůsobují tvaru kyčelního kloubu.

Každý pacient má své vlastní potřeby a zdravotní stav, a proto by měl diskutovat s lékařem o nejvhodnějším typu endoprotézy pro něj. Lékaři zvažují řadu faktorů, jako jsou věk, váha a zdravotní stav pacienta, předtím než se rozhodnou pro určitý typ endoprotézy.

Umělý kyčelní kloub určený k operaci kyčle rozlišujeme podle způsobu, jakým je náhrada ukotvena do kosti.

Výběr typu náhrady kyčelního kloubu závisí na věku pacienta, typu jeho postižení a na zkušenostech operatéra. Na ortopedické klinice Na Bulovce provádíme všechny tři typy operace kyčle.

Výhody miniinvazivní TEP kyčle

Miniinvazivní TEP je moderní technikou chirurgického zákroku, při které implantujeme endoprotézu pomocí menších řezů než u běžné TEP operace. To umožňuje chirurgovi dosáhnout cílového místa s menším poškozením okolních tkání a svalů, což vede k menšímu pooperačnímu bolesti, rychlejšímu hojení a rychlejšímu návratu k obvyklému životnímu stylu.

Miniinvazivní technika TEP má několik výhod pro pacienty:
 Menší pooperační bolest – Díky menším řezům se snižuje poškození okolních tkání a svalů, což vede ke snížení pooperační bolesti.
Rychlejší zotavení – Díky menším řezům se také snižuje doba rehabilitace a pacienti se mohou rychleji vrátit k běžným aktivitám.
Menší riziko komplikací – Miniinvazivní technika TEP může snížit riziko komplikací jako jsou krvácení, infekce, otoky a další.
Menší jizvy – Menší řezy znamenají menší jizvy, což může být pro pacienty esteticky výhodné.

Miniinvazivní TEP je vhodná volba pro pacienty, kteří jsou vhodní k této technice a hledají rychlejší zotavení a menší riziko komplikací. Nicméně, každý pacient by měl mít konzultaci s odborníkem a lékařem, kteří mohou posoudit, zda je pro něj tato technika nejlepší volb

Ilustrační video operace totální endoprotézy kyčle

Zde jsou nejčastější otázky a odpovědi týkající se totální endoprotézy kyčle:

  1. Kdo je vhodný k operaci totální endoprotézy kyčle? Operaci TEP obvykle indikujeme u pacientů s těžkými a bolestivými degenerativními změnami kyčelního kloubu, které omezují jejich schopnost chůze a provádění každodenních aktivit.

  2. Jaká je délka trvání operace TEP?  Délka trvání operace TEP se liší v závislosti na konkrétním případě, ale obvykle trvá 1,5 až 3 hodiny.

  3. Jak dlouho trvá zotavení po operaci TEP?   Zotavení po operaci TEP se může lišit v závislosti na konkrétním případě, ale obvykle trvá 6 až 12 týdnů.

  4. Jaké jsou komplikace spojené s operací TEP?   Komplikace spojené s operací TEP mohou zahrnovat infekci, krvácení, neschopnost pohybu, zlomeniny nebo odmítnutí endoprotézy.

  5. Jaké jsou dlouhodobé výsledky operace TEP?   Dlouhodobé výsledky operace TEP jsou obvykle velmi pozitivní, a pacienti se po zotavení vrací do běžného aktivního života.

  6. Jak dlouho endoprotéza vydrží?   To záleží na mnoha faktorech, včetně věku, zdravotního stavu a úrovně aktivity pacienta. Nicméně, většina endoprotéz vydrží více než 10 let a některé i 20 let nebo více.

  7. Jaký druh anestezie se používá během operace TEP?  Během operace TEP se obvykle používá celková anestezie, která uvede pacienta do spánku anebo spinální anestezie (epidurální), která umrtví pacienta od pasu dolů.

  8. Jaké jsou alternativy k operaci TEP?   Alternativy k operaci TEP zahrnují změny životního stylu, fyzioterapii, léky proti bolesti a injekce do kloubu. Nicméně, u některých pacientů jsou tyto metody neúčinné a operace TEP může být jedinou možností.

  9. Kdy se mohu vrátit ke svému každodennímu životu po operaci TEP?   To záleží na mnoha faktorech, včetně věku a zdravotního stavu pacienta, ale obvykle se pacienti mohou vrátit ke svému každodennímu životu, včetně práce a jiných aktivit, po 6 až 12 týdnech.

  10. Jaké jsou omezení po operaci TEP?   Po operaci TEP by se pacienti měli vyhnout aktivitám s vysokým dopadem, jako jsou běh, skákání a jízda na kole. Nicméně, pacienti by měli být schopni provádět většinu běžných aktivit bez omezení.

  11. Lze operaci TEP oddálit? Pokud se zachytí diagnóza včas bez pokročilého nálezu, lze artrózu léčit pomocí nesteroidních nebo steroidních léků, nejlépe však pomocí viskosuplementační léčby. Více o terapii pomocí viskosuplementace zde…

Související články

    Objednejte se k vyšetření pomocí některé z následujících možností:

    ON-LINE akutní ošetření

    Nabízíme servis „akutního ošetření do týdne“ V případě urgentního objednání stačí kliknout zde.



    ON-LINE rezervační systém

    Využijte našeho „ON-LINE objednání“ a vyberte si termín, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste termín k objednání nenašli, kontaktujte nás prosím přes objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme.



    Objednávkový formulář

    Vyplňte objednávkový formulář, vyberte si typ ošetření a my vás dále budeme kontaktovat. Rozmezí cen u některých vyšetření je stanoveno na základě délky procedury a odborného lékařského hodnocení.

    Telefonní kontakt

    Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 797 994 362