Kotník je velmi důležitý kloub, který zajišťuje pohyb nohy při chůzi a současně funguje jako opěra našeho těla. Tlak přenášený na kotník (hlezenní kloub) je 4x vyšší  než je tělesná váha jedince. Při každém kroku je kotník vystaven obrovské zátěži. Ta se stává extrémní s nárůstajícím počtem kroků.  Za rok člověk v průměru ujde 3 milióny kroků. Za jediný rok tedy člověk o tělesné váze 70kd přenese přes kotník 105 tisíc tunu váhy. Není tedy překvapivé, že bolestivé hlezno patří k častým ortopedickým diagnózám. Tento stav může někdy definitivně vyřešit operace – umělý kotník.

Nejčastější příčinou bolestí v oblasti kotníku (hlezenného kloubu) jsou úrazy, záněty nebo degenerativní deformace (artróza) kloubu.

Artróza kotníku je nevratný stav, kdy bylo donedávna jediným řešením ztužení kloubu. Tzn, že obě kosti kotníku jsou tzv.  “sešroubovány”, aby postupem času došlo k jejich srůstu a kotník byl navždy znehybněn. Pacient byl sice zbaven bolestí, ale přišel o plnohodnotnou chůzi.

Déza "znehybnění" hlezna, které pomocí šroubů sroste a pohyb v kotníku úplně vymizí.

Umělý kotník (totální endoprotéza hlezna)

Nyní je k dispozici kvalitní náhrada hlezenního kloubu umožňující pohyblivost v kotníku. Tato endoprotéza se skládá ze dvou pevných kovových komponent. Mezi nimi je vložena mobilní vložka z tvrzeného polyethylenu, která je kluzká z obou stran. Mechanismus si lze představit jako „pohybující se kuličku v ložisku“. Požadavky na technickou stavbu endoprotézy hlezna jsou náročnější než u jiných kloubů. Nové typy umělého kotníku s sebou přináší menší kostní resekci, tzn. že šetří kost. Díky svému unikátnímu tvaru a povrchu drží velmi dobře v kosti. Protéza je na částech přiléhajících ke kosti pokryta drsným, speciálně upraveným povrchem, do kterého kost postupně vrůstá a zlepšuje tak fixaci endoprotézy. Proto není nutné moderní implantáty stabilizovat pomocí kostního cementu.

Totální endoprotéza hlezenního kloubu se skládá ze 3 komponent. Kovové části jsou impaktovány do kosti. Insert (bílá destička) je vložena mezi kovové implantáty.

Operace

Operaci provádíme v celkové nebo spinální (epidurální) anestezii v poloze na zádech z předního přístupu. Nejdříve odstraníme  kloubní plochy bércové kosti (tibie) a kosti hlezenné (talus). Do předem připraveného kostního lůžka poté impaktujeme obě kovové náhrady, které se pohybují přes mobilní polyetylénovou vložku (insert). Totální náhrada je necementová.  Operační zákrok trvá přibližně 90 minut.

Sřednědobé výsledky endoprotézy hlezna jsou nad očekávání velmi dobré.

Rehabilitace

Bezprostředně po operaci je na operovaný kotník naložena sádra na 3 týdny. Pacient chodí o 2 francouzských berlích. Po 3 týdnech se sundá sádra. Pacient bez sádry pozvolna našlapuje na operovanou končetinu.  Za 6 týdnů se berle odloží a začne se chodit na operovaný kotník plnou vahou

Jaké jsou výhody?

Endoprotéza hlezna zachovává pohyb v kotníku. Nedochází k zátěži ostatních kloubů na noze, které jinak při ztužení kloubu podléhají pozátěžovým degenerativní změnám.

Související články

  Objednejte se k vyšetření pomocí některé z následujících možností:

  ON-LINE akutní ošetření

  Nabízíme servis „akutního ošetření do týdne“ V případě urgentního objednání stačí kliknout zde.  ON-LINE rezervační systém

  Využijte našeho „ON-LINE objednání“ a vyberte si termín, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste termín k objednání nenašli, kontaktujte nás prosím přes objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme.  Objednávkový formulář

  Vyplňte objednávkový formulář, vyberte si typ ošetření a my vás dále budeme kontaktovat. Rozmezí cen u některých vyšetření je stanoveno na základě délky procedury a odborného lékařského hodnocení.

  Telefonní kontakt

  Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 797 994 362