Kolenní kloub je nejsložitější a největší nosný kloub v lidském těle. Je klíčový pro náš pohyb, ale jeho nadměrné opotřebení může způsobovat bolest, omezení pohyblivosti a v některých případech i vznik osové deformity. Jedním z nejúčinnějších řešení těchto potíží je operace kolene – endoprotéza. Ročně ji v naší republice využije na 10 000 lidí. Pacienty postižené těžkými degenerativními změnami kloubu umělé koleno zbavuje bolesti a vrací jim soběstačnost. Mladším pacientům umožňuje plnou pracovní aktivitu i výkon fyzicky náročných povolání.

Co je endoprotéza kolena

Totální endoprotéza kolene znamená výměnu nemocného kloubu kloubem umělým. Během operace kolene je možné nahradit celý kloub nebo jen jeho část.

Endoprotéza kolena se skládá ze 3 částí. 2 kovové části jsou ukotveny v kosti. Mezi ně je vložena polyetylénová (umělá) destička, která zabraňuje tomu, aby se dvě kovové komponenty o sebe třely. 

Jak probíhá operace endoprotézy kolena

Kloubní chrupavky na dolním konci stehenní kosti (distální femur) a horním konci bércové kosti (proximální tibie) se odstraní pomocí chirurgické pily. Resekované plochy nahradí umělý kolenní kloub ze slitiny kovů (Co-Cr-Mo) a titanu. Mezi tyto kovové části se vloží polyetylénový insert (vložka)

Animační video endoprotézy kolena vás seznámí s průběhem operace.

Typy umělých kolenních kloubů

Při operaci kolene nahrazujeme hlavní, váhonosný kloub, který se nachází mezi stehenní a bércovou kostí, a který přenáší veškerou tělesnou váhu.

Samotný umělý kolenní kloub rozlišujeme nejčastěji podle rozsahu náhrady:

O totální náhradě kolene mluvíme při kompletním odstranění všech artikulačních ploch v kloubním prostoru. Jedná se o nejčastější typ náhrady kolena, při kterém zachováme hlavní stabilizátory kolena.

Částečné náhrada kolenního kloubu znamená, když nahrazujeme pouze jednu polovinu kolene (vnější nebo vnitřní stranu kloubu). Používá se pokud má pacient poškozenou jen část kolenního kloubu. Výhodou této náhrady je zachování všech měkkých stabilizátorů kolena. Tato operace kolene je také méně invazivní a umožňuje rychlejší rekonvalescenci.

Vlevo je jednostranná náhrada kolena se zachováním vnitřních vazů a zdravé chrupky.Vpravo se nachází totální (kompletní) náhrada kolena a vnitřních vazů

Z jakého materiálu je umělé koleno?

U femorální (stehenní) komponenty je materiál zhotoven ze slitiny kobaltu, chromu a molybdenu. U tibiální (bércové) komponenty se materiál nejčastěji skládá ze slitiny titanu.  Insert (neboli vložka) je vyrobena z polyetylénu a chrání kovové komponenty proti tření.

Jak dlouho vydrží umělý kloub?

Odpověď na tuto otázku není přímá. Jsou 2 zásadní faktory, které ovlivňují životnost umělého kloubu.  První faktor závisí na zkušenostech operatéra, jaké je umístění implantátu a jak je do těla pacienta voperován. Druhý faktor závisí na chování pacienta k implantátu.  Dalo by se říct, jak s nimi pacienti zachází, tak dlouho jim vydrží.

V průměru endoprotéza kolena vydrží 1O let a více. Není výjimkou, kdy pacienti chodí po umělém kloubu více jak 2O let a nedělá jim žádné potíže. Kolenní kloub většinou vydrží déle než kloub kyčelní.

Jak dlouho trvá operace kolena?

Čas operace je variabilní. Ovlivňují ho zkušenosti operatéra, konstituce pacienta, stupeň deformity artrózy v koleni a mnoho dalších. V průměru samotná operace chirurgem (výměna nemocného kloubu za zdravý) trvá kolem 1 hodiny. S anesteziologickou přípravou, sterilitou a polohováním pacienta na operačním stole je celková doba strávená na operačním sále okolo 2 hodin.

Co byste měli vědět před nástupem do nemocnice

Do nemocnice se zpravidla nastupuje den před operací. Po přijetí s vámi anesteziolog projedná narkózu a probere s vámi, zda užíváte nějaké léky, popřípadě jakými chorobami trpíte. Sestřičky a ošetřovatelé vám případně zodpoví další otázky. Kvůli narkóze nesmíte od určité doby již nic jíst ani pít. V případě potřeby dostanete před operací sedativa nebo lehké uspávací léky.

Co si s sebou vzít do nemocnice

Věci potřebné pro vaší potřebu:

 •  toaletní potřeby
 • pyžamo
 • župan
 • sportovní a domácí oblečení
 • protiskluzná obuv
 • sportovní a domácí obuv
 • potřebné léky
 • knihy časopisy
 • menší peněžní hotovost

Věci potřebné pro kliniku:

 • rentgenové snímky
 • lékařské zprávy
 • zvací dopis
 • poukazy
 • soupis alergií
 • podrobný seznam léků, množství a dávkování

Související články

  Objednejte se k vyšetření pomocí některé z následujících možností:

  ON-LINE akutní ošetření

  Nabízíme servis „akutního ošetření do týdne“ V případě urgentního objednání stačí kliknout zde.  ON-LINE rezervační systém

  Využijte našeho „ON-LINE objednání“ a vyberte si termín, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste termín k objednání nenašli, kontaktujte nás prosím přes objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme.  Objednávkový formulář

  Vyplňte objednávkový formulář, vyberte si typ ošetření a my vás dále budeme kontaktovat.

  Telefonní kontakt

  Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 797 994 362