Endoprotéza kolena

Kolenní kloub je nejsložitější a největší nosný kloub v lidském těle. Je klíčový pro náš pohyb, ale jeho nadměrné opotřebení způsobovje často bolest, omezení pohyblivosti a v některých případech i vznik osové deformity. Jedním z nejúčinnějších řešení těchto potíží je operace, kterou nazýváme totální endoprotézou kolena. Ročně umélé náhrady v naší republice využije na 10 000 lidí. Pacienty postižené těžkými degenerativními změnami kloubu umělé koleno zbavuje bolesti a vrací jim soběstačnost. Mladším pacientům umožňuje plnou pracovní aktivitu i výkon fyzicky náročných povolání.

Totální endoprotéza kolene znamená výměnu nemocného kloubu kloubem umělým. Během operace kolene  nahruzejeme celý kloub nebo jen jeho část.

Endoprotéza kolena se skládá ze 3 částí. 2 kovové části jsou ukotveny v kosti. Mezi ně je vložena polyetylénová (umělá) destička, která zabraňuje tomu, aby se dvě kovové komponenty o sebe třely. 

Jak probíhá operace endoprotézy kolena

Kloubní chrupavky na dolním konci stehenní kosti (distální femur) a horním konci bércové kosti (proximální tibie) se odstraní pomocí chirurgické pily. Resekované plochy nahradí umělý kolenní kloub ze slitiny kovů (Co-Cr-Mo) a titanu. Mezi tyto kovové části se vloží polyetylénový insert (vložka)

Typy umělých kolenních kloubů

Při operaci kolene nahrazujeme hlavní, váhonosný kloub, který se nachází mezi stehenní a bércovou kostí, a který přenáší veškerou tělesnou váhu.

Samotný umělý kolenní kloub rozlišujeme nejčastěji podle rozsahu náhrady:

O totální náhradě kolene mluvíme při kompletním odstranění všech artikulačních ploch v kloubním prostoru. Jedná se o nejčastější typ náhrady kolena. Tuto náhradu indikujeme v případě u artrózy kloubu ve všech kompartmentech kolena.

Částečná náhrada kolenního kloubu znamená, když nahrazujeme pouze jednu polovinu kolene (vnější nebo vnitřní stranu kloubu). Používá se pokud artróza kloubu zasahuje jenom část kolena. Tato metoda je méně invazivní a umožňuje rychlejší rekonvalescenci.

Jednostranná náhrada kloubu je méně invazivní a nahrazuje pouze poškozenou část kolena. Totální endoprotéza nahrazuje všechny koubní plochy kolena.

Jaké jsou nejčastější otázky u totální endoprotézy kolene?

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci TEP kolena?   

Rekonvalescence po operaci TEP kolena obvykle trvá několik týdnů až několik měsíců. Záleží na kondici pacienta. Do půl roku po operaci jsou ale pacienti schopni vést normální životní styl.

Můžu sportovat po operaci TEP kolena?   

Po operaci TEP kolena doporučujeme postupné zvyšování aktivity, včetně cvičení a sportu. Nedoporučujeme  vysokonáročné aktivity, mezi které patří běhy, skoky a kontaktní sporty, kde hrozí zranění.

Jaká je úspěšnost operace TEP kolena?   

Hlavním cílem úspěšné operace je zachování pohybu a minimální bolest při běžných aktivitách.

Jak dlouho trvá operace TEP kolena?

 Délka operace TEP kolena závisí na mnoha faktorech, včetně konkrétního typu operace a stavu pacienta. Obecně lze očekávat, že operace potrvá 1 až 2 hodiny.

Jak dlouho vydrží totální endoprotézy kolena? 

Životnost totální endoprotézy kolena se liší v závislosti na konkrétní situaci pacienta, včetně jeho věku a úrovně aktivity. Většina endoprotéz kolen vydrží po mnoho let tj. 15 let a více. U mladších pacientů tak roste riziko reoperace a výměnny kloubních komponent.

"Průměrná životnost umělého kloubu je 15-20 let"

Jaké jsou možné komplikace po operaci TEP kolena? 

 Možné komplikace po operaci TEP kolena zahrnují krvácení, infekci, problémy s anestezií, trombózu nebo embolii. Tyto komplikace jsou však vzácné a lékaři se snaží minimalizovat jejich rizika už během předoperačního vyšetření.

Je nějaká nejvhodnější  doba pro operaci TEP kolena? 

Nejvhodnější doba pro operaci TEP kolena se liší v závislosti na konkrétní situaci pacienta. Lékaři obvykle doporučují operaci, když pacient trpí silnou bolestí a/nebo omezenou pohyblivostí kolena, které ovlivňují kvalitu jeho života.

Jak dlouho probíhá rehabilitace po TEP kolena?  

S rehabilitací po TEP kolena začínáme první den po operaci. Samostatnou chůzi o 2FH zvládají pacienti do týdne od operace. Chůzi bez berlí zvládají pacienti po 6 týdnech od operace. Pacienty motivujeme ke cvičení a zlepšení pohyblivosti během celého roku od operace.

Může operace kolena selhat?   

I když jsou úspěšnost a spokojenost pacientů po operaci TEP kolene vysoké, existují rizika selhání implantátu. Jedním z možných rizik je uvolněný nebo nestabilní implantát, který vyžaduje další operaci. Další možnou komplikací může být infekce v místě implantátu, která často vyžaduje léčbu antibiotiky nebo dokonce odstranění implantátu.  Mezi další komplikace patří hluboká žilní trombóza, osifikace nebo zlomenina kosti kolem implantátu.

Z jakého materiálu je umělé koleno?   

Kloubní náhrada se skládá ze slitiny kovů (kobalt, chróm, molybden), titanu a crosslinkového polyetylénu.

Lze operaci TEP oddálit?

Pokud se zachytí diagnóza včas bez pokročilého nálezu, lze artrózu léčit pomocí nesteroidních nebo steroidních léků, nejlépe však pomocí viskosuplementační léčby. Více o terapii pomocí viskosuplementace zde

Co byste měli vědět před nástupem do nemocnice

Do nemocnice se zpravidla nastupuje den před operací. Po přijetí s vámi anesteziolog projedná narkózu a probere s vámi, zda užíváte nějaké léky, popřípadě jakými chorobami trpíte. Sestřičky a ošetřovatelé vám případně zodpoví další otázky. Kvůli narkóze nesmíte od určité doby již nic jíst ani pít. V případě potřeby dostanete před operací sedativa nebo lehké uspávací léky.

Co si s sebou vzít do nemocnice

Věci potřebné pro vaší potřebu:

 •  toaletní potřeby
 • pyžamo
 • župan
 • sportovní a domácí oblečení
 • protiskluzná obuv
 • sportovní a domácí obuv
 • potřebné léky
 • knihy časopisy
 • menší peněžní hotovost

Věci potřebné pro kliniku:

 • rentgenové snímky
 • lékařské zprávy
 • zvací dopis
 • poukazy
 • soupis alergií
 • podrobný seznam léků, množství a dávkování

Související články

  Objednejte se k vyšetření pomocí některé z následujících možností:

  ON-LINE akutní ošetření

  Nabízíme servis „akutního ošetření do týdne“ V případě urgentního objednání stačí kliknout zde.  ON-LINE rezervační systém

  Využijte našeho „ON-LINE objednání“ a vyberte si termín, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste termín k objednání nenašli, kontaktujte nás prosím přes objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme.  Objednávkový formulář

  Vyplňte objednávkový formulář, vyberte si typ ošetření a my vás dále budeme kontaktovat. Rozmezí cen u některých vyšetření je stanoveno na základě délky procedury a odborného lékařského hodnocení.

  Telefonní kontakt

  Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 797 994 362