Pooperační režim má své principy, které jsou stanoveny dle zkušeností pracoviště. Může být modifikován operatérem dle celkového stavu pacienta a průběhu operace.

Rychlost pooperačního režimu je též individuální a závisí nejen na předoperační diagnóze, ale také na schopnostech a vůli pacienta, které jsou do jisté míry ovlivněny i rozdílným prahem bolesti.

Nejčastější dotazy k rehabilitaci po endoprotéze kyčle

Co mě čeká po operaci kyčle?

Po endoprotéze kyčle strávíte 1 den na jednotce intenzivní péče – JIP, kde vám budou kontinuálně měřit vaše základní živostní funkce. Následující den budete přeloženi na standartní lůžkový pokoj, kde začne postupná rehabilitace. Celková doba hospitalizace trvá přibližně 7 dní, ale záleží i na ostatních okolnostech (celkový stav pacienta, rozsah operačního zákroku, atd…), které mohou pobyt v nemocnici prodloužit. Během pooperační rehabilitace se naučíte soběstačnosti – posadit se, vstát z postele, chodit o 2 francouzských holích, chodit po schodech. Doporučujeme si zajistit následnou lůžkovou rehabilitaci (na doporučení, nebo v blízkosti vašeho bydliště), kde byste měli pokračovat v intenzivní rehabilitaci alespoň ještě 2 týdny.

Kdy začnu poprvé po operaci chodit?

Posazení a postavení u lůžka zpravidla začíná 1. den po operaci. Podle celkového stavu pacienta se poté zahajuje chůze. Ta tedy bývá zpravidla hned první pooperační dny.

Jak se na berlích chodí?

Odkaz na instruktážní video (Fyzioklinika), jak správně chodit po operované končetině.

Odkaz na instruktážní video (Fyzioklinika), jak správně chodit do schodů.

Odkaz na instruktážní video (Fyzioklinika), jak správně chodit ze schodů.

Jak dlouho budu chodit o berlích?

Délka užívání berlí závisí na více faktorech (operační přístup, opakované operace, typ implantátu, tělesná váha, atd…), ale je zpravidla 4 – 6 týdnů po operaci. Na chůzi je vhodné používat pevnou obuv. Obouvání usnadní dlouhá lžíce, dlouhý háček na zipy u bot a suché zipy.

Jaké pohyby nesmím po endoprotéze kyčle dělat?

Důležité je se držet rehabilitačních instrukcí z nemocnice, kterým pohybům se vyvarovat. Patří mezi ně např. „noha přes nohu“, příliš veliké vytáčení špičky nebo posed do dřepu.

Vhodné je ležet a spát na rovném, pevném lůžku. Při poloze na boku ležet na neoperované straně s polštářem vloženým mezi koleny a bérci.

Sedět na dostatečně vysoké a pevné židli. Úhel mezi trupem a stehnem nesmí přesahovat 90 stupňů. Na WC je vhodné používat nástavec na WC.

Jak dlouho vydrží totální endoprotéza kyčle? A co potom?

V mnoha směrech je totální náhrada kyčle stejná jako sada automobilových pneumatik. Jak dlouho pneumatiky vydrží záleží na tom jak často je auto používáno, na jakém typu cest je používáno, jak těžké je auto a jestli je nebo není auto pravidelně kontrolováno a udržováno v servise . U totální náhrady je to stejné, záleží jak často je používána, při jakých aktivitách, kolik pacient váží, zdali chodí pacient na pravidelné kontroly a jestli se udržuje v dobré fyzické kondici.

Neexistují dva přesně stejní pacienti a proto je veliká různorodost v aktivitách pacientů. Sada pneumatik může vydržet i mnoho let, pokud není auto používáno příliš často. Naproti tomu nemusí vydržet ani rok pokud je řízeno velmi často a po špatných cestách. Mnoha pacientům vydrží totální náhrada celý život. U jiných to může být méně než rok. V průměru však endoprotézy vydrží 15 až 20 let. Poté se jedna z komponent (nejčastěji polyetylénová vložka) musí vyměnit, tzv. reimplantace.

Náhrady jsou konstruovány tak, aby ulevily od bolesti a umožnily stání, sezení, chůzi a jiné běžné denní aktivity. Výborně se osvědčily při golfu, jízdě na kole a plavání. Operace kyčelní náhrady je prováděna, aby zkvalitnila pacientovi život. Každý pacient si musí rozhodnout, které aktivity ho činí šťastným.

V případě, že se náhrada opotřebuje nebo poškodí, je možno implantovat další náhradu. V tomto případě mluvíme o revizní náhradě kyčelního kloubu. Je však třeba říci, že výsledek revizní operace nelze tak jasně předpovědět, jako u implantace primární náhrady. Velký vliv na výsledek má skutečnost, z jakého důvodu musela být tato revize provedena.

Kdy mohu řídit auto?

Auto můžete zpravidla řídit po 6 týdnech od operace. Nezáleží zde pouze na rozsahu pohybu v kyčli, ale také na ovládání a citlivosti operované končetiny. Levý kyčelní kloub u vozů s automatem není takový problém jako u pravé kyčle. Při sedu v autě je vhodné ze začátku používat polštář.

Záhy po operaci jako spolujezdec je vhodné sedět na zadních sedadlech s nataženou operovanou dolní končetinou.

Jaký budu mít pohyb v kloubu?

U operovaného kyčelního kloubu zpravidla nedosáhnete plného rozsahu pohybu jako u zdravého kyčelního kloubu. Pohyb v kloubu je ale tak velký, že vás v zásadě neomezuje v běžných denních aktivitách ani ve sportech.

Jaké sporty doporučujete a které ne?

Udržovat si tělesnou i psychickou kondici po operaci kyčle je žádoucí. Je však důležité si uvědomit, že umělý kloub nemá schopnost regenerace jako kloub vlastní a chová se tedy jako „ložisko“. Proto se nedoporučují (ale nezakazují!) sporty, které nadměrně zatěžují umělý kloub – běh, skoky, sporty s prudkým dobržďováním (squash) a kontaktní sporty, kde dochází k úrazům (fotbal). Tenis na antuce není tolik zatěžující na umělý kloub, jako hra na tvrdém povrchu.

Doporučujeme chůzi, nordic walking, plavání (kraulový kop), kolo. Podle vaší zdatnosti můžete sportovat i v jiných odvětích, jako je klasické lyžování, sjezdové lyžování (snowboard ne), nebo např. brusle.

Jak dlouho mám nosit punčochy a brát léky proti trombóze?

Léky proti hluboké žilní trombóze a embolii se podávají v injekční nebo tabletové formě. Pokud neužíváte jiné léky na ředění krve, trvá léčba 4 týdny.  Punčochy se nosí do doby chůze o berlích, minimálně však 4 týdny.

Mám brát léky na bolest a jaké?

Pooperační bolesti záhy po operaci kyčelního kloubu jsou přirozené a varují vás i před větším zatěžováním. Trvají přibližně 3 měsíce od operace. Léky na bolest (Ibalgin, Diclofenac, Novalgin) byste měli užívat v případě větších bolestí nebo na noc. Bolesti mohou být i signálem většího přetěžování, proto vždy nejdříve zvolněte a bolest ustoupí.

Sex po endoprotéze.

V prvních 3 měsících po operaci je nutné se při všech pohybech vyvarovat výrazné zevní rotaci (kolena a špičky ven) a flexi (ohybu) v operovaném kyčelním kloubu.

 

Modrá figurka reprezentuje muže a fialová reprezentuje ženu. Pod každým obrázkem je u muže a ženy zelená fajfka (poloha je dovolena) nebo červený křížek (poloha se nedoporučuje).

    Objednejte se k vyšetření pomocí některé z následujících možností:

    ON-LINE akutní ošetření

    Nabízíme servis „akutního ošetření do týdne“ V případě urgentního objednání stačí kliknout zde.



    ON-LINE rezervační systém

    Využijte našeho „ON-LINE objednání“ a vyberte si termín, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste termín k objednání nenašli, kontaktujte nás prosím přes objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme.



    Objednávkový formulář

    Vyplňte objednávkový formulář, vyberte si typ ošetření a my vás dále budeme kontaktovat. Rozmezí cen u některých vyšetření je stanoveno na základě délky procedury a odborného lékařského hodnocení.

    Telefonní kontakt

    Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 797 994 362