Moderní artroskopie: Diagnostika a léčba poranění kolenního kloubu

Artroskopie je moderní a minimálně invazivní operační metoda používaná k diagnostice a léčbě poranění kolenního kloubu. Tato metoda se stala preferovanou volbou pro lékaře při zjišťování a ošetřování nitrokloubních struktur kolenního kloubu. Tento článek se zaměřuje na různé druhy poranění, které lze artroskopicky ošetřit.

Poranění menisku - Diagnóza a léčba

Poranění menisku je jedním z nejčastějších problémů, které lze artroskopicky ošetřit. Většinou je poraněná část menisku odstraněna, což umožňuje rychlou rehabilitaci a postupné zatěžování kolena. Existuje také možnost sutury (sešití) menisku, která má lepší prognózu, ale vyžaduje delší dobu rekonvalescence.

Poranění zkřížených vazů - Diagnóza a léčba

Při artroskopii se poranění zkřížených vazů diagnostikuje a v případě potřeby je provedeno minimálně invazivní ošetření, jako je odstranění volných zbytků vazů. V případech, kdy je nutná náhrada zkřížených vazů, se provede operace až po ustoupení akutního stavu, což obvykle trvá více než 6 týdnů.

Poranění chrupavky - Diagnóza a léčba

Artroskopie je také účinnou metodou pro zjištění defektů chrupavky. V případě menších defektů se provádí zarovnání okrajů defektu a vytvoření malých otvorů v kosti, což podporuje hojení. V některých případech je odebrán malý vzorek zdravé chrupavky pro pozdější transplantaci.

Další poranění a zákroky

Artroskopie se také používá k léčbě dalších stavů, jako jsou volná kloubní chrupavčitá tělíska, nestabilita čéšky, nitrokloubní srůsty a zánět kolena. Každý z těchto problémů vyžaduje specifický postup a přístup při artroskopickém zákroku.

Technika artroskopie

Miniinvazivní operaci provádíme v šetrné celkové nebo lokální anestezii.  Artroskopie je v současné době metodou volby v diagnostice a ošetření poranění nitrokloubních struktur kolenního kloubu.  Pomocí dvou 10 mm řezů je zavedena operační kamera s kabelem přenášejícím obraz kloubu na monitor, proplach fyziologickým roztokem a speciální operační nástroje. Pro lepší přehled v kloubu se operace provádí v tzv. bezkreví. Na operovanou končetinu se umístí  pneumatická manžeta, která sníží prokrvení končetiny a zabrání tak krvácení do kloubu.

Artroskopie je moderní a efektivní metoda pro diagnostiku a léčbu poranění kolenního kloubu. Tato minimálně invazivní technika umožňuje rychlé zotavení a snižuje riziko komplikací spojených s tradičními otevřenými operacemi. Výběr vhodné léčby závisí na typu a závažnosti poranění, a je důležité, aby o tom rozhodl odborník na základě důkladné diagnostiky. Artroskopie přináší pacientům naději na úspěšnou rehabilitaci a návrat k plnému pohybu a funkčnosti kolenního kloubu

Artroskopický zákrok se provádí ze dvou nebo více malých řezů pomocí artroskopu (kamery) a operačního nástroje. 

Pooperační průběh

Průběh léčby ovlivňuje zejména typ zranění a zvolená léčba. Po diagnostické a jednoduché operační artroskopii je nutné šetření operované končetiny po dobu 1–2 týdnů chůzí o berlích se zátěží do 1/2 tělesné váhy a doba pracovní neschopnosti je cca 2–4 týdny.

Podle typu provedeného výkonu může být doba léčby delší a doplněná imobilizací v ortéze (viz výše). Stejně tak i délka rekonvalescence a rehabilitace se liší v závislosti na tíži zranění a zvolené léčbě. Dlouhodobá prognóza závisí na tíži poranění, stavu kolenního kloubu před úrazem i na celkovém zdravotním stavu. Po ošetření částečné ruptury menisku a drobného defektu chrupavky do 1 cm2 lze předpokládat zhojení bez trvalých následků. Při odstranění větší části nebo celého menisku dochází k vyššímu opotřebení chrupavky a je možný postupný úbytek chrupavky čili rozvoj artrózy kolenního kloubu. Větší defekty chrupavky než 1 cmse hojí méněcennou vazivovou chrupavkou, což se projevuje chronickými bolestmi zejména po zátěži a výpotky v kloubu. V indikovaných případech proto provádíme překrytí těchto defektů autotransplantátem.  Přetržení zkřížených vazů s indikací k operaci (nejčastěji přední zkřížený vaz) závisí  na stupni nestability kolenního kloubu, na celkovému zdravotním stavu a sportovních aktivitách. 

Jedinou operační alternativou artroskopie je ošetření nitrokloubních struktur otevřeně tj. z artrotomie, která se provádí z cca z 5–10 cm řezu na přední straně kolenního kloubu s protětím úponů čéšky a kloubního pouzdra. Přístup je výrazně invazivnější, neposkytuje lepší přehled než artroskopie, zvyšuje pravděpodobnost raných komplikací,  delší imobilizací a rekonvalescencí kolenního kloubu. V některých případech (nitrokloubní zlomeniny, transplantace chrupavky apod.) je však nezbytný k náležitému provedení výkonu. Další možností je postup konzervativní. Při odmítnutí navrhované artroskopie může dojít ke zhoršení obtíží a trvalému poškození nitrokloubních struktur. Dochází zejména ke vzrůstajícímu poškozování chrupavky, jejíž změny jsou nevratné a mohou vést k rozvoji artrózy i přes dodatečný operační zásah. Následkem jsou trvalé bolesti, opakované výpotky a omezení funkce kloubu. Více informací zjistíte zde.

Související články

  Objednejte se k vyšetření pomocí některé z následujících možností:

  ON-LINE akutní ošetření

  Nabízíme servis „akutního ošetření do týdne“ V případě urgentního objednání stačí kliknout zde.  ON-LINE rezervační systém

  Využijte našeho „ON-LINE objednání“ a vyberte si termín, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste termín k objednání nenašli, kontaktujte nás prosím přes objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme.  Objednávkový formulář

  Vyplňte objednávkový formulář, vyberte si typ ošetření a my vás dále budeme kontaktovat. Rozmezí cen u některých vyšetření je stanoveno na základě délky procedury a odborného lékařského hodnocení.

  Telefonní kontakt

  Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 797 994 362