Zdravé kyčle jsou pro náš pohyb klíčové. Současným životním stylem ale často dochází k jejich nadměrnému opotřebení, které může způsobovat bolest a omezení pohyblivosti. Ročně je proto v naší republice implantováno přes 10 000 náhrad kyčelního kloubu. Totální endoprotéza kyčle (TEP) patří mezi nejúčinnější operace kyčle. Pacienty postižené těžkými degenerativními změnami kloubu zbavuje bolesti a vrací jim soběstačnost a mladším pacientům umožňuje plnou pracovní aktivitu i výkon fyzicky náročných povolání.

Co znamená totální endoprotéza kyčle?

Totální endoprotéza kyčle je typ operace, při které umělý kyčelní kloub zcela nahradí původní nemocný kloub. Dochází tedy k výměně jak kyčelní jamky pomocí acetabulární komponenty, tak hlavice a krčku kosti stehenní pomocí pomocí femorální komponenty.

Kyčelní kloub je možné během operace kyčle nahradit i jen částečně s využitím cervikokapitálních endoprotéz, kdy je nahrazována pouze hlavice a krček kosti stehenní. Kloubní jamka však zůstává původní. Tato varianta se nejčastěji využívá u starších pacientů se zlomeninou krčku.

Jak probíhá operace - totální endoprotéza?

Totální endoprotéza kyčle se skládá ze dvou komponent.

Acetabulární komponenta, která nahrazuje kyčelní jamku.  Zbylá chrupavka v kyčelní jamce je odstraněna pomocí speciálních fréz. Ty mají kulatý průměr a vytvoří v kosti sférickou jamku, do které se poté vloží a fixuje jamka umělá

Stehenní (femorální) komponenta, která nahrazuje hlavici a krček kosti stehenní. Ten je v důsledku artrózy chirurgicky odstraněn. Femorální komponenta se ukotví do dutiny stehenní kosti.

Kyčelní kloub se skládá z kyčelní jamky a hlavice stehenní kosti. Povrchy jsou pokryté hladkou chrupavkou (modré zbarvení), které zabezpečují hladký a bezbolestný pohyb v kyčelním kloubu.

S postupujícím věkem a námahou v kyčelním kloubu dochází k narušování povrchu chrupavky. Tvoří se eroze (degenerativní změny) na chrupavce, které způsobují bolesti, vrzoty (křupání) a omezení pohybu v kyčelním kloubu.

Při výměně kyčelního  kloubu se odstraní postižená hlavice a nahradí se umělým dříkem s hlavičkou.  Dřík se upevňuje do stehenní kosti. V jamce se frézou odstraní zbylá chrupavka a impantuje se umělá jamka.

Umělý kyčelní kloub - typy

Umělý kyčelní kloub určený k operaci kyčle rozlišujeme podle způsobu, jakým je náhrada ukotvena do kosti

Cementované endoprotézy – kyčelní a stehenní komponenta jsou upevněny speciálním kostním cementem (polymetylakrylát). Pacienti s touto náhradou se brzy obejdou bez berlí a využívá se proto zejména u starších lidí.

Necementované endoprotézy – kyčelní a stehenní komponenta jsou do kosti fixovány bez kostního cementu. Ukotvení je dosaženo zaklíněním implantátu do kosti a vrůstem nové kosti do povrchu implantátu. Tyto endoprotézy jsou speciálně povrchově upraveny. Výhodou je “pevnější” fixace, u které lze očekávát delší životnost kyčelního kloubu. Další výhodou jsou různé anatomické typy implantátů, které se přizpůsobují tvaru kyčelního kloubu.

Hybridní endoprotézy – Jedna komponenta je ukotvena cementovanou a druhá komponenta necementovanou technikou

Výběr typu náhrady kyčelního kloubu závisí na věku pacienta, typu jeho postižení a na zkušenostech operatéra. Na ortopedické klinice Na Bulovce provádíme všechny tři typy operace kyčle.

Ilustrační video operace totální endoprotézy kyčle

Související články

  Objednejte se k vyšetření pomocí některé z následujících možností:

  ON-LINE akutní ošetření

  Nabízíme servis „akutního ošetření do týdne“ V případě urgentního objednání stačí kliknout zde.  ON-LINE rezervační systém

  Využijte našeho „ON-LINE objednání“ a vyberte si termín, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste termín k objednání nenašli, kontaktujte nás prosím přes objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme.  Objednávkový formulář

  Vyplňte objednávkový formulář, vyberte si typ ošetření a my vás dále budeme kontaktovat.

  Telefonní kontakt

  Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 797 994 362