Zdravé kyčle jsou pro náš pohyb klíčové. Současným životním stylem ale často dochází k jejich nadměrnému opotřebení, které může způsobovat bolest a omezení pohyblivosti. Ročně je proto v naší republice implantováno přes 10 000 náhrad kyčelního kloubu. Totální endoprotéza kyčle (TEP) patří mezi nejúčinnější operace kyčle. Pacienty postižené těžkými degenerativními změnami kloubu zbavuje bolesti a vrací jim soběstačnost a mladším pacientům umožňuje plnou pracovní aktivitu i výkon fyzicky náročných povolání

Co znamená totální endoprotéza kyčle?

Totální endoprotéza kyčle je typ operace, při které umělý kyčelní kloub zcela nahradí původní nemocný kloub. Dochází tedy k výměně jak kyčelní jamky pomocí acetabulární komponenty, tak hlavice a krčku kosti stehenní pomocí pomocí femorální komponenty.

Kyčelní kloub je možné během operace kyčle nahradit i jen částečně s využitím cervikokapitálních endoprotéz, kdy je nahrazována pouze hlavice a krček kosti stehenní. Kloubní jamka však zůstává původní. Tato varianta se nejčastěji využívá u starších pacientů se zlomeninou krčku.

Jak probíhá operace - totální endoprotéza?

Totální endoprotéza kyčle se skládá ze dvou komponent.

Acetabulární komponenta, která nahrazuje kyčelní jamku.  Zbylá chrupavka v kyčelní jamce je odstraněna pomocí speciálních fréz. Ty mají kulatý průměr a vytvoří v kosti sférickou jamku, do které se poté vloží a fixuje jamka umělá

Stehenní (femorální) komponenta, která nahrazuje hlavici a krček kosti stehenní. Ten je v důsledku artrózy chirurgicky odstraněn. Femorální komponenta se ukotví do dutiny stehenní kosti.

Kyčelní kloub se skládá z kyčelní jamky a hlavice stehenní kosti. Povrchy jsou pokryté hladkou chrupavkou (modré zbarvení), které zabezpečují hladký a bezbolestný pohyb v kyčelním kloubu.

S postupujícím věkem a námahou v kyčelním kloubu dochází k narušování povrchu chrupavky. Tvoří se eroze (degenerativní změny) na chrupavce, které způsobují bolesti, vrzoty (křupání) a omezení pohybu v kyčelním kloubu.

Při výměně kyčelního  kloubu se odstraní postižená hlavice a nahradí se umělým dříkem s hlavičkou.  Dřík se upevňuje do stehenní kosti. V jamce se frézou odstraní zbylá chrupavka a impantuje se umělá jamka.

Umělý kyčelní kloub - typy

Umělý kyčelní kloub určený k operaci kyčle rozlišujeme podle způsobu, jakým je náhrada ukotvena do kosti

Cementované endoprotézy – kyčelní a stehenní komponenta jsou upevněny speciálním kostním cementem (polymetylakrylát). Pacienti s touto náhradou se brzy obejdou bez berlí a využívá se proto zejména u starších lidí.

Necementované endoprotézy – kyčelní a stehenní komponenta jsou do kosti fixovány bez kostního cementu. Ukotvení je dosaženo zaklíněním implantátu do kosti a vrůstem nové kosti do povrchu implantátu. Tyto endoprotézy jsou speciálně povrchově upraveny. Výhodou je “pevnější” fixace, u které lze očekávát delší životnost kyčelního kloubu. Další výhodou jsou různé anatomické typy implantátů, které se přizpůsobují tvaru kyčelního kloubu.

Hybridní endoprotézy – Jedna komponenta je ukotvena cementovanou a druhá komponenta necementovanou technikou

Výběr typu náhrady kyčelního kloubu závisí na věku pacienta, typu jeho postižení a na zkušenostech operatéra. Na ortopedické klinice Na Bulovce provádíme všechny tři typy operace kyčle.

Související články

Objednávkový formulář

    Potřebujete se objednat na vyšetření? Volejte na telefon 797 994 362 nebo nám napište email info@orthomedica.cz anebo nás můžete kontaktovat přes tento formulář a my se vám co nejdříve ozveme. Společně se pak domluvíme na dalším postupu.